۰
تاریخ انتشار
دوشنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۲۲:۲۷
استاد حوزه و دانشگاه:

پیام غدیر نباید به خلافت ظاهری امیرالمومنین حضرت علی (ع) محدود شود

پیام غدیر نباید به خلافت ظاهری امیرالمومنین حضرت علی (ع) محدود شود
به گزارش سرویس دین و زندگی خبرگزاری رضوی، حجت الاسلام مسعود آذربایجانی استاد حوزه و دانشگاه گفت: مجموعه آیات قرآن کریم و روایت های دینی و مذهبی بر این موضوع تاکید دارند که مناسبت غدیر و ابلاغ امامت به امام علی (ع) حکمی الهی است.
وی افزود: تضمین پشتیبانی از جایگاه ولایت و مورد توجه بودن ولایت از منظر خداوند سبحان موضوع مهمی است؛ هر چند  به شکل ظاهری پس از رحلت حضرت رسول (ص) ابتدایی ترین سطح آن یعنی خلافت دنیایی امام علی (ع) در وقت خود اتفاق نیفتاد، اما اصل این حکم که ابعاد وسیعی دارد در طول زمان جاری است و نسل های مختلف را به روشن شدن ابعاد ویژه آن وا می دارد.
این پژوهشگر برجسته علوم اسلامی افزود: کامل شدن دین، بعد شاخصی از موضوع مهمی است که در محل غدیر خم اتفاق افتاد؛ موضوعی که خداوند متعال بر آن بوده است تا در این باب هر سال به جوامع اسلامی هشدار دهد که غدیر یادآور کمال و تمامیت دین است؛ به نوعی می توان غدیر را اتمام حجت خداوند با مردم عنوان کرد که خداوند کامل ترین دین خود را برای همه اعصار بر بندگان عطا کرده است؛ از این رو بعد مورد نظر را نمی توان تنها به خلافت رسیدن یا نرسیدن امام علی (ع) نسبت داد چرا که کامل شدن دین مورد رضایت خدا در این روز به مردم ابلاغ شده است.
استاد حوزه و دانشگاه تصریح کرد: در بحث عید غدیر که علی ابن ابیطالب محور اصلی این روز است؛ امیرالمومنین(ع)  صرفا یک شخص نیست؛ بلکه شخصیت تام و تربیت یافته اسلام است که یکی از وجوه بارز ایشان عدالت است.
وی ادامه داد : غدیر یادآور احیای عدالت است؛ به این معنا که تکرار جشن غدیر در هر سال به دنبال یادآوری احیای عدالت به ماست؛ دعوت مردم به اجرای احکام الهی، توجه به حقوق خود و دفاع از حقوق خود همه و همه از لوازم غدیر است. 
حجت الاسلام   مسعود آذربایجانی گفت : وقتی خداوند حضرت علی را به عنوان ولی خود بر  زمین انتخاب می کند یعنی کامل ترین انسان را برای نشان دادن و اجرای وجوه مختلف ارزشها به امامت برگزیده است از این رو این وظیفه همگانی بر آحاد جامعه اسلامی بخصوص بر دولتمردان و زمامداران جامعه اسلامی است تا همه موضوعات و مسائل جامعه را با معیار و میزان غدیر و در ظرف عدالت علی بسنجندو باید به این سوال پاسخ دهند که نسبت ما با غدیر و با امام علی (ع) چیست و تا چه مقدار عدالت؛ حقوق مردم و مواساتی که حضرت علی (ع) نسبت به طبقات مختلف جامعه بخصوص محرومان و آسیب پذیران جامعه داشت در حکومت اسلامی محقق شده است؟ آیا توانسته ایم پیام غدیر را به خوبی احیا کنیم؟
حجت الاسلام  آذربایجانی اظهار داشت : قطعا یکی از کارکردها و پیام های غدیر ابلاغ پیام نبوت و رسالتی است که در نبوت تاسیس شد . خداوند متعال این وظیفه سنگین را بر عهده نظام ولایتی قرار داد که امیرالمومنین علی بن ابیطالب (ع) نخستین معصوم و امام برگزیده آن است .
پژوهشگر علوم اسلامی تصریح کرد : ضمانت اجرای معارف الهی موضوع مهمی است که بر عهده ولایت و ائمه معصومین سلام الله علیهم گذاشته شده است؛ بخش تشریحی نبوت وقتی کارکرد عینی پیدا می کند که قوانین و دستورات وحی به دست  امام اجرا شود؛ به این معنا که امامت ضمانت اجرای آن است و غدیر نشانه و نمادی برای اجرای احکام دین الهی است. قطعا زنده کردن پیام غدیر به معنای ارزشمند کردن و عملی کردن هر چه بهتر آموزه های دینی است که در جای خود بسیار قابل تامل است.
استاد حوزه و دانشگاه ادامه داد : شاید بتوان گفت یکی از مهم ترین آسیب هایی که مانع انتقال مفهوم صحیح غدیر شده ، آن است که به مراسم سوگواری چون عاشورا بیشتر از غدیر پرداخته ایم؛ در حالی که عاشورا برای حفظ غدیر رخ داده است، غدیر جنبه تاسیسی و عاشورا جنبه استمرار و بقا دارد و باید بپذیریم در این زمینه کوتاهی کرده ایم و آن را به حساب غفلت های ما به عنوان شیعیان در طول تاریخ بگذاریم.
وی افزود : فردی همانند علامه امینی زندگی و عمر خود را در احیای غدیر می گذراند تا این موضوع مهم را از جهت سندیت برای فرق اسلامی ثبات کند و به خوبی از این وظیفه بر می آید. خوشبختانه نتیجه تلاش های علامه امینی امروز سند مهمی در تبیین ولایت امیرالمومنین علی علیه السلام به شمار می رود که بسیاری از عالمان اهل سنت براین کتاب مقدمه و تقریر نوشته اند و بسیار ارزشمند است.  حجت الاسلام  آذربایجانی تاکید کرد : نخبگان جامعه اسلامی باید بر این موضوع تامل کنند که پیام غدیر را نباید به خلافت ظاهری امیرالمومنین علی (ع) محدود و منحصر کرد؛ بلکه مطالبه پیام غدیر و توجه به آن موضوعی است که می تواند اهداف مورد نظر ولایت و امامت را در جامعه شیعی نهادینه کند.
کد مطلب ۴۴۹۴۶
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما