۰
تاریخ انتشار
پنجشنبه ۲۸ شهريور ۱۳۹۸ ساعت ۱۶:۵۵
معاون وزیر راه و شهرسازی خبرداد:

تسهیل تردد زائران اربعین با ساخت خط آهن شلمچه - بصره ؛ در آینده ای نزدیک

تسهیل تردد زائران اربعین با ساخت خط آهن شلمچه - بصره ؛ در آینده ای نزدیک
به گزارش سرویس دین و زندگی خبرگزاری رضوی ، خیرالله خادمی گفت: در آخرین سفر دکتر روحانی رییس جمهور کشورمان به عراق که اسفند 97 صورت گرفت، توافق شد اتصال ریلی ایران از طریق شلمچه با عراق برقرار شود.
خادمی اظهار کرد : يكي از توافق هاي مهمي كه  در این سفر صورت گرفت،  این بود که خط آهن شلمچه - بصره  را ایران احداث كند، تا شبكه ريلي عراق به كريدور ريلي ايران – چين بپيوندد و همچنین این مسیر در نقل و انتقال زائران ايراني، خارجي و عراقي در مناسبت هاي مذهبی مورد بهره برداري قرار گيرد.
معاون وزیر راه و شهرسازی افزود: طول مسیر ریلی  که باید ایجاد شود تا خط آهن ایران و عراق بهم متصل شود حدود 32 کیلومتر و در خاک عراق است . وی ادامه داد : در خصوص راه اندازی این مسیر ریلی در داخل کشور مشکلی نداریم چرا که اتصال راه‌آهن خرمشهر به شلمچه‌ به طول ‌17 کیلومتر در سال 90 انجام شدو خط آهن ما تا نقطه صفر مرزی در شلمچه رسید  اما به دلايلی چون حمله داعش به عراق در سال 93  و مشكلات مالي و وجود میدان های مين جنگ تحمیلی ، اين پروژه به مدت هشت سال در داخل عراق با وقفه همراه بود.
 
بنیاد مستضعفان سرمایه گذاری برای خط آهن شلمچه تا بصره را پذیرفته است 
خادمی مدیرعامل شرکت ساخت توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور در ادامه تصریح کرد : ایران پذیرفته است که با سرمایه گذاری در خاک عراق این اتصال ریلی را برقرار کند و برای این کار بنیاد مستضعفان اعلام آمادگی کرده و قرار است به صورت مشارکتی 60 درصد کار را  بنیاد مستضعفان و 40 درصد را دولت عهده دار شوند .
معاون وزیر راه و شهرسازی همچنین گفت: راه آهن شلمچه- بصره كوتاه ترين و كم هزينه ترين محور ريلي در دست ساخت براي اتصال به عراق است و با تکمیل 32 کیلومتر باقی مانده خط ‌‌آهن ‌بین شلمچه و بصره و ساخت یک پل 700 متری باز شونده بر روی اروند رود ، اتصال ریلی کشورمان از طریق خرمشهر به عراق و کشورهای شرق مدیترانه بدون انقطاع برقرار می‌شود . 
وی افزود : با راه اندازی راه آهن شلمچه - بصره راه ابريشم ريلي هم احیا می شود ، راه ابريشم ريلي با عبور از كشورهاي چين قزاقستان، تركمنستان، ايران، عراق، تركيه و رسيدن به اروپا، شرق و غرب را به هم متصل مي كند.

 
کد مطلب ۴۵۹۳۰
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما