۰
تاریخ انتشار
پنجشنبه ۳۱ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۸:۲۲
مشاور رهبر انقلاب اسلامی در امور بین‌الملل عنوان کرد:

هجرت حدود 13 هزار سادات علوی به ایران با هجرت امام رضا (ع) از مدینه به مرو

هجرت حدود 13 هزار سادات علوی به ایران با هجرت امام رضا (ع) از مدینه به مرو
به گزارش خبرگزاری رضوی؛ علی‌اکبر ولایتی ظهر پنجشنبه در همایش سادات رضوی اظهار داشت: مفتخرم که در کشوری زندگی می‌کنم که سلسله سادات از جمله رضوی که از ذریه پیامبر گرامی اسلام هستند، حضور دارند.
مشاور رهبر انقلاب اسلامی در امور بین‌الملل افزود: بعد از وصیت پیامبر گرامی اسلام (ص) که فرمودند: «إِنِّی تَارِكٌ فِیكُمُ الثَّقَلَیْنِ مَا إِنْ تَمَسَّكْتُمْ بِهِمَا لَنْ تَضِلُّوا- كِتَابَ اللَّهِ وَ عِتْرَتِی اهل‌بیتی وَ إِنَّهُمَا لَنْ یَفْتَرِقَا حَتَّى یَرِدَا عَلَیَّ الْحَوْضَعده» «میان شما دو چیز سنگین و گران‏بها مى ‏گذارم، اگر بدان چنگ زنید هرگز پس از من گمراه نشوید: قرآن و عترت من اهل‌بیتم، و این دو از هم جدا نشوند تا در كنار حوض بر من درآیند»، عده‌ای تلاش کردند پایه دوم یعنی اهل‌بیت (ع) را نادیده بگیرند.
وی در ادامه بیان کرد: از همان زمان حضرت علی (ع) و حضرت زهرا (س) با صبر و استقامت این پایه دوم را با جدیت دنبال کردند و جان خود را در این راه تقدیم کردند و اولین شهید در راه اثبات اهل‌بیت
(ع)، حضرت زهرا (س) بودند، در واقع هر کدام از ائمه نقشی در احیای امر اهل‌بیت (ع) داشتند، حضرت علی (ع) با صبر، امام حسن مجتبی (ع) با استقامت، صلح و پایه‌گذار حادثه عاشورا، امام حسین (ع) پرچم‌دار  اصلی حرکت عاشورا بودند و امام سجاد روش خاصی در پیش گرفتند.
وی با بیان اینکه در سال ۳۹۷ هجری سادات فاطمی در مصر تشکیل شد؛ افزود: در شمال غربی آفریقا در منطقه آندلس و در مصر، ایران هم زیدی‌ها و اسماعیلیه حضور دارند.
ولایتی نقش امام رضا (ع) را در چند بخش قابل بحث دانست و گفت: حضور علی بن موسی‌الرضا (ع) در ایران موجب شد بسیاری از سادات علوی که شامل 12 هزار  673 نفر بودند از مدینه به خراسان هجرت و در سراسر ایران پراکنده شوند. در آن زمان که در شمال خراسان اسماعیلیه و در مازندران زیدیه حکومت می‌کردند موجب شد تعداد زیادی از زیدیه دوباره شیعه شوند.
وی اظهار داشت: حضرت علی بن موسی‌الرضا (ع) وقتی به مرو مشرف شدند حوزه علمیه‌ای در مرو تأسیس کردند که در نوع خود بزرگ‌تر بن حوزه علمیه برای شیعه بود که مأمون وقتی این استقبال گسترده
شیعه از حوزه علمیه را دید آن را تعطیل کرد.
وی از اقدام دیگر امام رضا (ع) را اعزام شاگردان و اصحاب خود به شهرهای مختلف بعد از تعطیلی حوزه علمیه دانست و افزود: این افراد به عنوان نایب امام رضا (ع) حق دادن فتوا داشتند؛ همچنین در قرن دوم و سوم باب فلسفه باز شد بسیاری از علوم جدید وارد شد و موجب ایجاد شبهات توسط معاندین شدند و با جلساتی که توسط مأمون برای مناظره امام رضا (ع) با ادیان مختلف از جمله مسیحی زرتشتی و .. برگزار می‌کرد امام رضا (ع) موجب شدند تا مسائلی که در ذهن مردم ایجاد شده بود پاسخ دهند.
مشاور رهبر انقلاب اسلامی در امور بین‌الملل عنوان کرد: حضور ایشان موجب برکاتی از جمله ضمانت آهو بود، این قداست در نزد همه کسانی که تاریخ حضور امام رضا (ع)  را در خراسان نقل کردند اثبات شده است.
وی بیان کرد: در طول امامت امامان اثنی عشری ما هر کدام در احیای امر اهل‌بیت (ع)‌ نقشی داشتند و برخی از ائمه به دلیل فرصتی که داشتند در بیان معارف اهل‌بیت (ع) موفق‌تر بودند به عنوان مثال در زمان امام باقر و امام صادق (ع) به دلیل اختلاف بنی
امیه و بنی‌عباس فرصتی پیش آمد که ۵۰ هزار از احادیث مسلم ما از این دو امام بزرگوار میام مسلمانان پخش شود.
وی با اشاره به فرصتی که برای امام رضا (ع) برای احیای امر اهل‌بیت (ع) پیش آمد؛ اظهار داشت: مأمون برای اینکه بگوید من حامی اهل‌بیت (ع) هستم و فشار علویان و پیروان ائمه (ع) را خنثی کند با امام رضا (ع) بیعت کرد و ایشان را ولی عهد خود کرد، امام رضا (ع) با قبول ولایت عهدی به شرط عدم دخالت در حکومت از این فرصت پیش آمده حداکثر استفاده کردند  و در مجالس بسیار مهم بحث‌های اعتقادی و مبانی اسلامی را تبلیغ می‌کردند.
ولایتی افزود: اگر این کار امام رضا (ع) در زمانی که انواع شبهه‌ها به واسطه ترجمه‌ها پیش می‌آمد، انجام نمی‌گرفت و پاسخی نمی‌دادند در همان ابتدای امر اسلام با مشکلاتی مواجه می‌شد و این اثر دوم «انی تارکم ... کاملا نشان می‌دهد که اعتقاد ما به ائمه فقط به اینکه فرزندان پیامبر (ص) هستند نیست بلکه این‌ها شارعان قران هستند و اگر نبودند قران تفسیر نمی‌شد و واقعیت‌های دین دیده نمی‌شد.
کد مطلب ۴۵۰۳۶
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما