۰
تاریخ انتشار
پنجشنبه ۳۱ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۸:۲۲
رئیس شورای راهبردی جهانی سادات:

معرفت امام با معرفت پیامبر مساوی است

معرفت امام با معرفت پیامبر مساوی است
به گزارش خبرگزاری رضوی؛ حجت‌الاسلام سید محمدحسن ابوترابی فرد ظهر پنجشنبه در همایش سادات رضوی که در سالن همایش های آستان قدس رضوی برگزار شد؛ بیان کرد: ما برای تحکیم ارکان وحدت امت اسلامی نمادهای برجسته‌ای از جمله قران بدون یک کلمه کم و کاست را در اختیار داریم و امروز مفتخریم که تمام امت اسلام و مذاهب اسلامی در همه اقطار عالم از یک نسخه از کتاب اسلامی که همان قران کریم است  بهره می‌برند و ابن اعجاز بزرگ الهی و تفسیر کلام پیامبر است که فرمودند: «إِنِّی تَارِكٌ فِیكُمُ الثَّقَلَیْنِ مَا إِنْ تَمَسَّكْتُمْ بِهِمَا لَنْ تَضِلُّوا- كِتَابَ اللَّهِ وَ عِتْرَتِی أَهْلَ بَیْتِی وَ إِنَّهُمَا لَنْ یَفْتَرِقَا حَتَّى یَرِدَا عَلَیَّ الْحَوْضَ».
رئیس شورای راهبردی جهانی سادات در ادامه اظهار داشت: قران، کتاب خدای متعال، پیامبر اعظم (ص) این شخصیت استثنایی عالم ملک و ملکوت، کعبه رمز وحدت امت اسلامی و در کنار این‌ها اهل‌بیت پیامبر(ص) قرار دارند و امروز تمامی فرق اسلامی و مذاهب اسلامی برای اهل‌بیت پیامبر اکرم جایگاه ویژه قائل هستند.
وی با بیان اینکه بحث امامت و ولایت در تمام امت اسلام از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است؛ افزود: در یکی از روایات مسلم نقل شده که پیامبر (ص) به زیباترین بیان، جایگاه امامت را روشن می‌کنند و می‌فرمایند: «امام اختصاص به یک عصر و زمان ندارد»، این کلام پیامبر بیانگر واقعیت حضور امام در همه اعصار است و بعد می‌فرمایند: «معرفت امام مساوی با معرفت دین است و عدم معرفت امام با عدم معرفت دین مساوی است».
وی در ادامه گفت: وقتی این کلام پیامبر (ص) با کلامی از امام رضا (ع) در حدیث سِلسِلَةُ الذَّهَب که هنگام ورود به خراسان در نیشابور اظهار داشتند « لَا إِلَهَ إِلَّا اللَّهُ حِصْنِی فَمَنْ دَخَلَ حِصْنِی أَمِنَ مِنْ عَذَابِی قَالَ فَلَمَّا مَرَّتِ الرَّاحِلَةُ نَادَانَا بِشُرُوطِهَا وَ أَنَا مِنْ شُرُوطِهَا » در کنار هم قرار می دهیم متوجه می‌شویم کلمه لا اله الله و توحید هنگامی دژ مستحکم است که شروط آن تحقق یابد و یکی از شروط را امام رضا (ع) خودشان را عنوان کردند.
حجت‌الاسلام ابوترابی تصریح کرد: این «انا من شروطها» تفسیری از سخن پیامبر (ص) است که فرمودند: «‌من آن امام زمان هستم که اگر شناخته نشوم توحید نمی‌تواند پناهگاه مستحکمی باشد و رسالت نمی‌تواند ما را از ضلالت و گمراهی بدون پیوند با امامت نجات دهد و این‌ها از هم جدا نمی‌شوند» و این نشان‌دهنده این است که معرفت امام با معرفت پیامبر مساوی است.
وی با طرح پرسشی که چرا امام ابن جایگاه را دارد؟؛ بیان کرد: چون امامت تداوم رسالت پیامبر است، رسالت پیامبر باید تداوم پیدا کند تا جامعه به دین ناب دست پیدا کند، یکی از مسئولیت‌های خطیر پیامبر این است که این ذکر باید تبیین شود، تبیین توسط شخصیتی است که فرمود: من قران ناطق هستم و توسط شخصیتی است که پیامبر فرمودند: «علی مع الحق و الحق مع علی..» و او می‌تواند تبیین کند؛ همچنین پیامبر فرمودند: «انا مدینه العلم و علی بابها»، او مبین قران است و این سلسله تداوم دارد.
وی با بیان اینکه تبیین آموزه‌های دین موجب می‌شود تا در دین خدا اختلاف نکنیم؛ اظهار داشت: در سوره شورا خدا می‌فرماید: در این سوره به پیامبران تأکید شده که دین خدا را به پا دارید و در دین خدا دچار تفرقه نشوید و آنچه که موجب می‌شود دچار تفرقه نشویم امامت است.
رئیس شورای راهبردی جهانی سادات عنوان کرد: از نظر امت اسلام ما یک‌ مرجع  داریم و آن مرجع پیامبر است اما ممکن است در کلام پیامبر اختلاف شد اگر اختلاف شد شیعه قول علی را با توجه به این کلام پیامبر که فرمودند: «علی مع الحق و الحق مع علی» و همه امت اسلامی به آن اتفاق کلمه دارند، فصل الخطاب قرار دهد که علی بعد از پیامبر اعلم ناس است.
وی افزود: سادات مفتخر هستند که به این شخصیت برجسته عالم امکان متصل هستند و ذریه او هستند و این محافل نورانی به نور ذریه پیامبر از محافل وحدت‌آفرین به معنای واقعی متبلور است.
وی با اشاره به مسئولیت دوم مسلمانان؛ بیان کرد: پیامبر (ص) عصره است و این عصره باید همیشه باشد و بعد از پیامبر کسی می‌تواند عصره باشد که ‌پیامبر می‌فرماید: «با حق است و حق با اوست» و مسلمانان او را ملاک و شاخص قرار دهند و امامانی که از این جایگاه برخوردارند مقتدای شما باشند و کسی که حضرت علی (ع) را امام و مقتدای خود قرار دهد به سعادت دست پیدا می‌کند.
وی اظهار داشت: رسالت سوم خدا برای امام (ع)، رهبری و زعامت جامعه است و امروز در این عصر کنونی رهبری و زعامت، در دست شخصیتی قرار گرفته که آراسته به مقام علم ، فقاهت، تقوا، خصایص ارزشمند اسلامی است، مدیریت و ... است و این قدرت اسلام که امروز مشاهده می‌شود نتیجه رهبری چنین فردی است.
در پایان از تعدادی از سادات رضوی تجلیل شد.
کد مطلب ۴۵۰۴۳
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما