۰
تاریخ انتشار
سه شنبه ۲۹ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۰۸:۲۴
گزارشی از مراسم گشایش نمایشگاه خوشنویسی در نگارخانه رضوان

میعاد هنرمندان در غدیر

میعاد هنرمندان در غدیر
ریحانه بناءزاده/ سرویس هنر خبرگزاری رضوی
"غدیر میعاد گاه عشق " عنوان نمایشگاه خوشنویسی و سیاه مشق استاد احمد قائم مقامی و هنرجویان دوره فوق ممتاز است که به مناسبت عید غدیر در نگارخانه رضوان وابسته به موسسه آفرینش های هنری آستان قدس رضوی  در حال برگزاری است. این نمایشگاه شامل 52 اثر است وتا 31 مرداد ماه برای علاقه مندان ادامه دارد.
حسین صالحی هنرمند خوشنویس و خوش آوازه مشهد در گشایش نمایشگاه "قدیر میعادگاه عشق " در رابطه با نمایشگاه گفت: (( من در این مدت شاهد زحمات زیادی که برای این نمایشگاه توسط استاد قائم مقامی کشیده شد ،بودم و حاصل آن چنین نمایشگاه خوبی است که مقابل چشمانمان است.))
صالحی از روزهای سخت هنری می‌گوید: ((در این روزهای سخت هنری ، که در تاریخ ما بی‌نظیر است.
باعث شده است مشکلات از حوزه اقتصاد به اجتماع و سپس به حوزه فرهنگ راه پیدا کند. امروز ما به عنوان کسانی که در حوزه فرهنگ وهنر فعالیت می‌کنیم، مسئول هستیم. هنرمند، یک رسالت اجتماعی دارد و باید کار خودش را به بهترین نحو انجام دهد و برای بهتر شدن حال جامعه باید به هنر پرداخت. اگر امر به معروفی وجود دارد، آنچه که در این نمایشگاه است، امر به معروف  در وصف زیبایی ونشاط روح است.))
صالحی تاکید بر ارج نهادن دارد: (( استاد احمد قائم مقامی عمر وجوانی ونشاط خودش را وقف فرهنگ این سرزمین کرده است وباید ارج نهاده شود.))
هنر، در عالم وجود دارد
رسول مرادی خوشنویس و مدرس کارشناسی هنر  است و با حضورش در "غدیر میعادگاه عشق" درباره هنر این طور می‌گوید: ((هنرمند دو وجهی است.  یک وجه آن این است
که در آثار هنریش می‌بینید و بخش دیگر وجوه رفتاری و درونی فرد است که به نظر من در آثارش هم ظهور می‌کند. هنرمند به نقد جهان می‌پردازد و آنها را ثبت می‌کند. هنر ساخته نمی‌شود، هنر باید خلق شود. خلقت در "آن" اتفاق می افتد. از میکلانژ پرسیدند، تو چطور چنین مجسمه‌هایی به این لطافت از سنگ سخت در می‌آوری؟ در پاسخ گفت:من فقط اضافه های آن را زدم، این چنین، بوده است. آثار هنری فقط در ظرف ریخته میشوند و در عالم وجود دارند و هنرمند به آن ظرف رسیده است.))
مرادی در ادامه صحبتش اشاره به هنرمندیی و توانگری استاد قائم مقامی دارد و می‌گوید : ((قائم مقامی جزء معدود خوشنویس‌هایی است که با دوشیوه هنری می‌نویسد. ابتدا به شیوه معاصر استاد امیرخانی و شیوه قاجار و سیاه مشق که در این
نمایشگاه چه خوش نشسته است و بی‌نظیر است.))
این استاد در ادامه می‌افزاید: ((سیاه مشق در خوشنویسی بخش سختی است که اگر فرد بخواهد به صورت آکادمیک یاد بگیرد. باید مقدماتش را حتما طی کند. در سیاه مشق از زمانی که هنرمند قلمش را بر میدارد، نمیداند چه اتفاق میافتد و این هنر است. هنرمندان بزرگ آثاری بداهه دارند که دیگر تکرار نمی‌شود.))


هنرمندان کودکان بیش فعال
حضورچهره آشنا ادبیات در نمایشگاه "غدیر میعاد گاه عشق"، گره هنرمندان را به هم محکم می‌‌کند. سهیل محمودی با کلام شیوا و لحن صمیمی‌‌اش می‌گوید: ((‌ شرایط خاکستری زمانه را باید روشن کرد و تنها کسانی‌که باید شمعی روشن کنند هنرمندان هستند. ادبیات، نقاشی، خوشنویسی، موسیقی، تآتر و سایر هنرها نباید دچار رکود شود. هنرمندان
کودکان بیش فعال هستند که نباید به رکود و انجماد برسند این را سهیل محمودی می‌گوید و ادامه میدهد: (( حرکت کردن با دریا مواج کار هر چیزی است. اما ماهیهای زنده برخلاف آب شنا می‌کنند و خودشان را به لابه لای صخره‌ها می‌رسانندو هزاران ماهی تکثیر می‌کنند. هنرمند یعنی حرکت و تکثیر. به قول شفیعی کدکنی: ترجیح میدهم که درختی باشم در زیر تازیانه کولاک و آذرخش، با بوی شکفتن و گفتن تا، رام صخره ای در ناز و نوازش باران، خاموش از برای شکفتن.
خراسان سرزمین فرهنگ
محمودی خراسان را سرزمین فرهنگ میداند و اشاره به این دارد:(( از دوره اشکانیان این خاک وسرزمین خورشید به شکلی بارور یوده است و در دوره اسلام هم با حضور امام رضا (ع ) در آغاز قرن سوم، ادامه پیدا کرده است و اینجا مرکز فرهنگی کل ایران بزرگ
است. این نام‌ها ونشان‌ها برای آنهایی که به خراسان می‌آیند  آشنا است .نه تنها قلب عالم امام رضا (ع) است که به وجوه فرهنگی این خاک هم توجه باید داشت. هنرمندان نام آشنا این سزمین: ملک الشعراء بهار، فروزان‌فر، ادیب نیشابوری، محمود دولت آبادی، محمد رضا شجریان و... شخصیتهایی هستند که کلیت فرهنگ ایران را شکل دادند و  این شهر خاستگاهشان بوده است و بعد مننتشر شدند به جاهای دیگر.
ادامه میدهد: (( زیارت حضرت رضا (ع) باید با تامل به وجه فرهنگی و این مفهوم باشد. بهترین شاعران زمان نویسندگان، نوازندگان، خوانندگان، در اینجا هستند.مجموعه‌ای از زایشگاه وتکثر را داریم همچنین بزرگترین موزه اسلامی در اینجا است. پس باید هنر و هنرمند در این خطه هنرمندخیز دیده شود و به آنها توجه شود.
کد مطلب ۴۴۹۰۱
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما